Besluttet 18. maj, Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
Kommunal garanti for lån til renovering af almene boliger, fsb, afd. 1-70 Husumgård, Brønshøj-Husum
Borgerrepræsentationen har den 10. december 2020 godkendt et alment renoveringsprojekt på Gadelandet 2A m.fl., 2700 Brønshøj, med kommunal garantistillelse for lån til arbejderne og har samtidig bemyndiget Klima-, Miljø- og Teknikudvalget til efterfølgende at godkende den konkrete garantistillelse.
Kort fortalt
- Hvem
- Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
- Hvornår
- Mandag 18. maj 2026
- Status
- Besluttet. Indstillingen blev godkendt uden afstemning.
- Næste skridt
- Når Klima-, Miljø- og Teknikudvalget har godkendt garantiforpligtelsen, sendes erklæringen om kommunegaranti til underskrift hos klima-, miljø- og teknikborgmesteren og forvaltningens administrerende direktør. Herefter returneres den til realkreditinstituttet.
Læs hele sagen Kommunens egen tekst
Indstilling
Klima-,
Miljø- og Teknikforvaltningen indstiller, at Klima-, Miljø- og Teknikudvalget
godkender,
• at
kommunen stiller garanti for realkreditlån til finansiering af renovering
af familie- og ældreboliger i den almene boligorganisation fsb, afd. 1-70 Husumgård. Kommunen skal garantere for
100 % (143,3 mio. kr.) af et lån på 143,3 mio. kr. Lånet regaranteres af Landsbyggefonden med 50 % og den
kommunale nettogaranti er herefter 71,6 mio. kr.
• at
kommunen stiller garanti for ustøttet
realkreditlån til finansiering af renovering af familie- og ældreboliger i
den almene boligorganisation fsb, afd. 1-70
Husumgård. Kommunen skal garantere for 100 % (50,4 mio. kr.) af et lån på
50,4 mio. kr.
Problemstilling
Borgerrepræsentationen
har den 10. december 2020 godkendt et alment renoveringsprojekt på Gadelandet
2A m.fl., 2700 Brønshøj, med kommunal garantistillelse for lån til arbejderne
og har samtidig bemyndiget Klima-, Miljø- og Teknikudvalget til efterfølgende
at godkende den konkrete garantistillelse. Klima-, Miljø- og
Teknikforvaltningen gav den 30. marts 2023 den endelige godkendelse af
projektmateriale, finansiering og anlægsbudget forud for byggestart (skema B),
der giver tilladelse til igangsættelse af byggeriet. Forvaltningen har nu
modtaget en ansøgning om garantistillelse fra et realkreditinstitut.
Garantien
stilles med hjemmel i almenboligloven, jf. bilag 2.
Løsning
Renoveringsarbejderne
er under gennemførelse. Oplysninger om garantistillelsen fremgår af
nedenstående skema.
De mere
generelle oplysninger om en byggesags faser/kommunens sagsbehandling samt
lovgrundlaget (almenboligloven, styrelsesloven og lånebekendtgørelsen) er
nærmere beskrevet i bilag 2.
Adresse
Gadelandet 2A, 2700 Brønshøj
Lån 1, kr.
143.255.000 kr.
Garanti pct.
100 %
Kommunens hæftelse i kr.
143.255.000 kr. heraf
regaranti fra Landsbyggefonden for 71.628.000 kr. (50 % af beløbet)
Lån 2, kr.
50.350.000 kr.
Garanti pct.
100 %
Kommunens hæftelse i kr.
50.350.000 kr.
Låntager
Gadelandet 2A, 2700 Brønshøj
Långiver
Nykredit Realkredit A/S
Beslutningsdato i BR
10. december 2020
Antal boliger
188 familieboliger og 24
ældreboliger
Sagstype
Renovering af almene boliger
Den
konkrete garantistillelse skal godkendes af Klima-, Miljø- og Teknikudvalget.
Det følger af reglerne i lånebekendtgørelsen.
Politisk
handlerum
Der er begrænset politisk handlerum, da Borgerrepræsentationen den 10. december
2020 har godkendt kommunal garantistillelse i forbindelse med den principielle
godkendelse af projektets rammer, herunder behov, omfang og anlægsøkonomi
(skema A).
Økonomi
Garantien
medfører ikke i sig selv bevillingsmæssige konsekvenser for Klima-, Miljø- og
Teknikudvalget. Garantien kommer kun til udbetaling, såfremt
boligafdelingen ikke selv kan betale ydelserne på lånet. Forvaltningen har ikke
på nuværende tidspunkt indikationer på, at garantien vil komme til udbetaling.
Videre proces
Når
Klima-, Miljø- og Teknikudvalget har godkendt garantiforpligtelsen, sendes
erklæringen om kommunegaranti til underskrift hos klima-, miljø- og
teknikborgmesteren og forvaltningens administrerende direktør. Herefter
returneres den til realkreditinstituttet.
Beslutning
Indstillingen blev godkendt uden afstemning.
Bilag
- Bilag 1 Overblik over politisk behandling
- Bilag 2 Faser og lovgrundlag for almene nybyggeri- og renoveringsprojekter
Kilde: Københavns Kommune, Klima-, Miljø- og Teknikudvalget, referat fra mødet mandag 18. maj 2026, punkt 20. Læs den originale sag hos kommunen.